Úgy gondoltam, hogy idén másként lesz. Mint ahogy a tavasz sem jött úgy. Úgy sehogy. Ezért nem erőltettem. De a marketing segített. Beköltözött az üzletekbe. Bio címkét és zacskót kapott, ami csak vadon nő. S belekerült egy kalácsba. Azt még nem láttátok. Egyes empirikus kutatások szerint, Svájcban is megtalálható. A medvehagyma. Allium Ursinum. Magyarul: nyami. Néni a Mecsekből hozta. 2 nagy csokorral vettünk. Kicsit felhasználtam belőle. India és a Medvehagyma találkozása a blogon. A recept a nagyszerű Kifőztük Magazin 2011 augusztus 20-i, Kenyeres különszámából van, ahol egy kenyér recept van innen is. De ez most Szamóca Recept-Oldaláról érkezett. S találkozott a medvehagymával. Szerintem nyami.
Hozzávalók:
- 50 dkg finom liszt
- 2,5 dkg friss élesztő
- 1,5 dl joghurt
- 2 ek olíva olaj
- 1 tk só
- 1 tk cukor
- 1 + 1 dl langyos víz
- 10 levél medvehagyma
- 1 dl langyos vízbe morzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot és egy evőkanál lisztet. Elkeverjük, fel futtatjuk (tíz perc).
- Kelesztő tálba (legyen elég nagy a gyúráshoz, kelesztéshez) kimérjük a lisztet, majd hozzá adjuk az olajat, sót, joghurtot és a felfutott élesztőt. Összekeverjük.
- A medvehagymát megmossuk, a szárát levágjuk. A leveleket apróra vágjuk, s hozzákeverjük a tészta alapanyagaihoz.
- Ezt követően, általában ilyenkor még hozzá kell adni kb. 1 dl langyos vizet, hogy a gyúrt tésztánk megfelelő állagú legyen. Az eredeti leírás szerint: annyi langyos vizet adjunk hozzá, amitől nagyon puha, jól gyúrható de nem folyós tésztát kapunk. Pontosan.
- Langyos helyen (konyha, radiátor) legalább fél órát kelesztjük, letakarva.
- Ezt követően lisztezett deszkára borítjuk, majd 12 db , nagyjából egyenlő méretű gombócot alkotunk belőle. Ismét letakarjuk 15-20 percre.
- Egy vastag falú serpenyőt felteszünk a tűzhelyre és a közepesnél erősebb fokozaton felforrósítjuk.
- A gombócokat egyenként levesszük a kelesztő deszkáról, majd először kézzel korong alakúra nyomkodjuk, majd gyúrófával folytatjuk, ha ehhez van kedvünk.
- Egyesével a száraz, forró vas serpenyőbe tesszük őket s elkezdjük sütni.
- Addig addig sütjük (max 2 perc) amíg el nem kezd alaposan felhólyagosodni a tésztánk. Ekkor megfordítjuk, s a másik felét már rövidebb idő alatt készre sütjük.
- Amíg az egyik sül, a következő naan kenyeret készítjük elő, nyújtjuk. Szépen, sorjában.
- A 3. lepény sütését követően lehet, hogy a lepergett liszt elkezd majd füstölni a konyhánkban - ne essünk kétségbe. Ha nincs elszívó (nincs) akkor a tűzhelyről lehúzva, egy szalvétával kitöröljük az égett lisztet.
Próbálkoztam a naan kenyeret kis olajozott deszkán nyújtani, majd úgy sütni, de ezzel sajnos a hólyagosodását gátoltuk meg a lepénynek, a légies könnyedsége lett oda. És sütés közben, a kis hólyagok teteje ha megég, az sem baj. Úgy is finom .
Több féle módon lehet enni. Egyszer fűszeres, tejfölös, kurkumás öntetbe mártogattam - amolyan dip ként.Vajjal megkenve, lazac szelet és brokkoli, lucerna csírával - kifejezetten intenzív érzés.
Illetve végül is valamilyen indiai csirke étel mellé is elképzelhető :)
Azta, ez csodaguszta! Muszáj lesz sütnöm, amíg még van medvehagyma.
VálaszTörlésRemek! És köszi :) Ma nézegettem a nagy kenyeres könyvem és eljátszottam a naan sütés ötletével. Medvehagyma van - saját termesztés! :) - most már biztos, hogy lesz medvehagymás naan is. Sós nasinak is tökéletes :)
VálaszTörlésNagyon szépek!
VálaszTörlésLányok - köszönöm szépen - nagyon ajánlott ezt a finomságot megsütni - csupán a serpenyő sikálás ne lenne a végén :)
VálaszTörlés